
Sinds mijn start bij Tearfund in oktober vorig jaar heb ik inmiddels een heel aantal ondernemers en andere inspirerende mensen uit ons netwerk mogen spreken. Om te horen wat hen persoonlijk drijft en wat maakt dat ze het werk van Tearfund willen steunen. En weet je wat me opviel?
Tijdens de gesprekken viel het mij al snel op dat ze één ding gemeenschappelijk hebben. Ze hebben allemaal een sterk verlangen om iets terug te geven, om impact te maken en duurzame verandering te realiseren.
Ondernemers hebben allemaal een sterk verlangen om iets terug te geven
En wat hebben we dat momenteel ook hard nodig. Ondernemers die oog hebben voor hun naasten, dichtbij en ver weg, en niet primair voor de winst gaan. Die van betekenis willen zijn en met hun ondernemerscapaciteiten de wereldwijde uitdagingen aan willen gaan. Want zijn het immers niet de gevolgen van deze uitdagingen waardoor wij in actie moeten komen? Denk aan onder andere klimaatverandering die maken dat oogsten mislukken, ongelijkheid door uitbuiting in de handelsketen en de voedselzekerheid die in het geding komt als gevolg van die mislukte oogsten. Allemaal zaken die ervoor zorgen dat zoveel mensen vastzitten in een leven vol armoede.
Het verlangen onder ondernemers om ook op deze uitdagingen meer en meer impact te kunnen hebben is groot. En dat uit zich in hele concrete bedrijfsmodellen. Zo zijn er bijvoorbeeld ondernemers die zich richten op een eerlijke handelsketen door het opzetten van direct trade en zo bijvoorbeeld koffieboeren een eerlijke prijs bieden. Of ondernemers die niet verkoopbare groenten redden door het te verwerken in een heerlijke soep en zo helpen om voedselverspilling te voorkomen.
Dit soort ondernemers fascineert mij en inmiddels ben ik een zoektocht gestart om veel meer van zulke betekenisvolle ondernemers binnen de christelijke wereld te ontdekken. Want wat als we deze en andere ondernemers aangevuld met experts bij elkaar zetten en de creativiteit de ruimte geven? Hoe verandert dat het perspectief op ondernemen en welk impactvolle initiatieven kunnen daaruit ontstaan? Dit is wat we tijdens het eerste Wereldzaken Impact Lab op 18 juni willen ontdekken.
En impact maken? Dat is nu nét wat wij bij Tearfund met ons werk ook willen bereiken. Door samen te werken met lokale kerken en partners in de landen waar we actief zijn mogen wij wezenlijke en duurzame veranderingen brengen en zo mensen en gemeenschappen helpen opstaan uit armoede.
Hoe mooi om hierin samen met betekenisvolle ondernemers op te mogen lopen!